zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Pravidelné čištění nosu podpoří dobré dýchání, provádět ho se vyplatí i na jaře

Pavlína Klaudová
26.03.2024

Stále více ORL specialistů hovoří o respirační přecitlivělosti. Tváří v tvář stále se zvyšujícímu znečištění je pro tělo velkou výzvou se na něho adaptovat. Obranná bariéra těla proti vdechování škodlivin je proto důležitá ještě více. Zachovat co nejlepší stav sliznic nosní dutiny je tedy více než prospěšné.

Proč je dobré se zaměřit na čištění nosu

Máme za sebou zimu, která je obdobím, kdy bojujeme s mnohými respiračními onemocněními a ty prostě zdraví nosu nepřidají. Znemožňují přirozené dýchání, jsou obtěžující a prostě nám poměrně kvalitně znepříjemňují život. Nosní hygiena je tedy důležitá převážně z těchto důvodů:

  • Pravidelné čištění nosu je nezbytné pro udržení dobrého zdraví dýchacích cest.
  • Zima s sebou navíc obecně přináší příchod mnoha viróz a dalších onemocnění, které ovlivňují stav nosní sliznice.
  • Nečistoty a hlen se hromadí v nosních dírkách mohou způsobit dýchací potíže, záněty dutin, alergie. 
  • Pokud vám často teče z nosu, nebo máte ucpaný nos a nosní dírky, je pravidelné čištění velmi prospěšné.

Inhalace pro přirozené pročištění nosu

K uvolnění ucpaného nosu je oblíbená také difúze esenciálních olejů. Uživatel nebo rodič uživatele však musí mít a paměti, že je potřeba je nedifúzovat jen tak náhodně, ale vždy je nutné si zjistit kontraindikace používaných druhů. Difuzér byste neměli pouštět u dospělého více než hodinu denně a u dítěte více než půl hodiny denně, je dobré difuzování rozdělit do dvou intervalů. V mnohých případech stačí pouze kapka EO (hlavně u dětí).

Zde jsou nejúčinnější esenciální oleje pro léčbu příznaků ucpaného nosu a jejich vlastnosti.

  • Esenciální olej z máty peprné, nevhodný pro těhotné, alergiky na mentol, kojící, děti do deseti let, astmatiky a epileptiky.
  • Eukalyptus Globulus je oblíbený při respiračních onemocnění, ale naprosto nevhodný pro děti do deseti let věku, astmatiky a epileptiky, těhotné a kojící ženy. 
  • Eukalyptus Radiata a Eukalyptus Citriodora jsou jemnější eukalypty, které lze používat od šesti let věku (Citriodoru od tří ve velmi naléhavých případech).
  • Rozmarýnové esenciální oleje nejsou vhodné pro vysokotlaké osoby, těhotné a kojící ženy, při astmatu a epilepsii a u dětí do deseti let věku.
  • Esenciální olej z tymiánu linaloolu, nevhodný v těhotenství a u kojení, které lze používat od šesti let věku dítěte (od tří ve velmi naléhavých případech).

Neti konvička, pomocník ájurvédy pro čistý nos

Neti konvička je buď keramická nebo plastová nádoba, která je používaná k proplachování dutin a nosních dírek pomocí fyziologického roztoku (solný roztok). Aplikuje se v případě potřeby nosní hygieny a rovněž zmírňuje příznaky nachlazení, sinusitidy a alergií. 

Naplní se sterilním fyziologickým solným roztokem, uživatel poté nakloní hlavu na stranu a nalijte roztok do jedné nosní dírky, přičemž druhou nosní dírku nechá uzavřenou. Solný roztok pak prochází dutinami a ven druhou nosní dírkou. Pokud máte specifické zdravotní problémy nebo chronickou sinusitidu, je dobré se o používání Neti konvičky poradit s ošetřujícím lékařem.

Solný roztok je možné získat z několika druhů soli. Na čištění nosních cest je ideální například jemná neiodizovaná kuchyňská sůl, jemná mořská sůl nebo himalájská sůl. Zvláště důležité je používat vodu se stejným obsahem soli, jako je přirozeně produkovaná tělem, což odpovídá 0,9 % obsahu soli. Pro účinnou očistu je doporučeno použít 300 ml vlažné vody z vodovodu smíchané s 2,7 gramy soli.

Nosní spreje s mořskou vodou jsou příjemné a účinné

Velmi oblíbené pro nosní hygienu jsou spreje s obsahem mořské vody. Uživatel si může vybrat mezi izotonickým a hypertonickým. Isotonický nosní sprej obsahuje kombinaci pramenité a mořské vody, hypertonický sprej pak pouze čistou mořskou vodu. Někdy můžete sehnat sprej s dalšími přísadami jako třeba propolis nebo různé bylinné extrakty. Výhodou isotonických a hypertonických sprejů je jejich jemnost a zároveň účinnost, takže mohou být bez obav používány i u velmi citlivých osob nebo dětí. 

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govmy.clevelandclinic.orgpubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Touha po spánku, melancholie a velká únava – proč na jaře trpíme jarní únavou?
Montessori – ten nejlepší start do života dítěte?

Další články

Jak podpořit krevní oběh přírodní cestou
Péče o tělo

Jak podpořit krevní oběh přírodní cestou

03.03.2024

Potíže s krevním oběhem provázejí celkem vysoké procento naší populace. Ať už jde o potíže s krevní srážlivostí nebo nedostatečnou funkcí cévního a žilního systému. Podpořit je lze ...